Divadelní představení Fenomén Karel Čapek aneb Od Dášeňky ke zkáze světa je novým úspěšným představením, které mladou generaci seznamuje s naším nejslavnějším prvorepublikovým spisovatelem a dramatikem.
Hradecké Divadélko pro školy přijelo přiblížit žákům naší školy zábavnou formou nejzásadnější okamžiky života a tvorby Karla Čapka. V hraných ukázkách se zapojením publika a prostřednictvím odlehčených moderátorských vstupů sehrané herecké duo vybízelo diváky k zamyšlení nad aktuálností Čapkova díla.
Představení začalo úryvkem z komedie Loupežník z roku 1920. Byli jsme svědky emotivního dialogu loupežníka s myslivcem, kteří soupeřili o lásku krásné slečny Mimi. Tou se na chvíli stala Berenika z 9. třídy.
Následovala dramatizace povídky Básník ze souboru Povídkek z jedné kapsy. Policistovi vyšetřujícímu dopravní nehodu na základě asociací z veršů bohémského básníka Jaroslava Nerada se nakonec podařilo zapeklitý případ vyřešit.
Zvážněli jsme při ukázce z protiválečné divadelní hry Bílá nemoc. Herci zvolili působivý výstup, ve kterém Dr. Galén odmítl léčit výrobce zbraní barona Krüga.
Představení vyvrcholilo pozoruhodnou žánrovou kombinací utopie, scifi, prvorepublikové avantgardy i protiválečných a katastrofických, náboženských i sociálních témat, které Karel a Josef Čapkovi v roce 1927 namíchali do divadelní hry Adam stvořitel.
Vystoupení bylo milým doplněním učiva literární výchovy.
I. Machačová