Chce změnit systém přijímacího řízení. Nesouhlasí s tím, aby si v prvním kole deváťáci dávali jen dvě přihlášky. Celé přijímací řízení chce elektronizovat. Děti by si stanovily určitý počet škol a jejich preferované pořadí. Chce prodloužit povinnou školní docházku – osm tříd základní školy plus další dva roky střední školy. Ano, řeč není o svatém Mikulášovi, který nosí 5. prosince dětem nadílku, nýbrž o Mikuláši Bekovi, současném ministrovi školství.

  A tak se osmáci začali na ten příští školní rok, kdy je čekají přijímací zkoušky na střední školy, připravovat už dnes. Výchovná poradkyně, paní učitelka Sedláčková, pro ně zařídila návštěvu u kariérové poradkyně paní Evy Buňatové, která je odborným poradcem pro volbu povolání na Úřadě práce v Rychnově nad Kněžnou. Devadesát minut strávených besedou o typech škol, dovednostech, schopnostech i vlastnostech, které jsou potřebné pro různá povolání, žáci zakončili testem, ve kterém jim vyšlo povolání zohledňující jejich zájmy.

  Jeden z posledních dnů tohoto školního roku osmáci zároveň využili k exkurzi do jedné z nejznámějších firem našeho okresu – ASSA Abloy Rychov n.K. s.r.o., většině známou jako FAB, která má za sebou více než stoletou tradici. V současné době se pod značkou FAB vyrábějí bezpečnostní uzamykací prvky – od cylindrických vložek, visacích zámků až po dveřní kovové či elektrické Smart Home zámky. Hodinová exkurze byla pro všechny velice zajímavá.

  Děkuji ještě jednou paní učitelce Sedláčkové za zařízení obou akcí a osmákům přeji, aby vše příští školní rok dobře dopadlo a Mikuláš ať je k vám štědrý.

Vaše třídní – Iva Machačová