Covidová situace se nám trošku zlepšila a tak se nám letos povedlo uskutečnit druhý lyžařský kurz, na který jela 7. třída. I druhý lyžařský kurz se konal v Olešnici v Orlických horách na horské chatě Čihalka, ke které patří i malá, přesto krásná sjezdovka.

Lyžařský kurz začínal už v neděli, kdy jsme se všichni kolem 18h sešli na chatě. Děti měly možnost se v klidu ubytovat a rozdělit si pokoje. Abychom neztráceli čas, tak jsme si po večeři vzali čelovky a šli jsme obhlídnout místní terén.

V pondělí jsme už hned od rána mohli lyžovat. Na kurz se přihlásilo 23 lyžařů a 3 snowboarďáci. Dopoledne nás čekalo hlavně rozdělení do skupinek. Lyžaři byli rozděleni do 3 skupinek – na začátečníky, mírně pokročilé a pokročilé. Začátečníci jezdili na mírnějším svahu a pokročilí už jezdili na vleku. Odpoledne jsme pilovali techniku lyžování. Součástí lyžařského kurzu byla i přednáška o pravidlech chování FIS na sjezdovkách a o běžeckém lyžování (historii, vybavení, závodech, sportovcích …).

V úterý jsme se dozvěděli, jak se správně starat o běžky. Dozvěděli jsme se jak je mazat a proč je potřeba je vlastně mazat. Seznámili jsme se s tím, jak a kam si namazat stoupací vosk, jak se chovat v běžeckých stopách, se správnou technikou stoupání i sjezdu, pravidlech pravidelného občerstvování a chování při běžkování za tmy s čelovkou. Ukázali jsme si i různé druhy běžek – klasické, se šupinami, s chlupy/pásy. No a pak nastala ta chvíle, kdy si to vyzkoušel každý sám. Dopoledne si musel každý sám vyčistit běžky a namazat stoupacím voskem. Odpoledne nás čekal výlet na běžkách. Nejdříve bylo potřeba si ukázat, jak se vlastně na běžkách jezdí a poté jsme mohli vyrazit. Rozdělili jsme se na skupinky, podle toho, jak to komu šlo. A protože bylo krásné počasí, výlet jsme si trošku protáhli a vrátili se s čelovkami až za tmy. Celkově ta nejšikovnější skupinka ujela krásných 18 km.

Ve středu jsme nadále pilovali naše lyžařské schopnosti. Zkoušeli různá zajímavá cvičení na lyžích. No a samozřejmě došlo i na nějaké volné jízdy.

Ve čtvrtek byla hlášena výstraha proti silnému větru a tak jsme bohužel nemohli trávit chvíle na sjezdovce, protože tam ráno spadl strom na vlek. Nicméně jsme tento čas dokázali využít. Dopoledne jsme hráli hru RISKUJ s lyžařskou tématikou. Odpoledne náš čekali závody „psích spřežení“. Žáci se rozdělili do trojic, kde vždy musela být minimálně jedna dívka a jeden chlapec. Jejich úkolem bylo co nejrychleji projet zadanou trať a vždy minimálně jeden musel sedět na saních. Večer byla pro všechny zasloužená diskotéka.

V pátek jsme si ještě trošku zalyžovali, i když sníh už nebyl nic moc. Odpoledne nás čekal odjezd domů.

Celý pobyt se o nás starali dva pánové – David a Tomáš. Kteří nám vařili, prodávali nám malinovku, pouštěli nám vlek, opravovali kliku a dveře – na které někdo omylem spadl a spoustu dalších věcí. Prostě se o nás úžasně starali.

Všichni jsme se v pořádku vrátili domů.

Pastvová, Pavlík, Šafaříková