V posledním lednovém týdnu (24.1.-28.1.2022) se žáci 8. třídy doplněni  o vybrané žáky z 9. třídy zúčastnili lyžařského kurzu v Olešnici v Orlických horách na chatě Čihalka. V pondělí se po ubytování a obědu rozdělili podle úrovně svých dovedností a zaměření do snowboardových a lyžařských skupin a stihli ještě také otestovat své běžkařské schopnosti. K areálu horské boudy patří také krásná sjezdovka, kterou měli po celý týden sami pro sebe a každé ráno krásně urolbovanou. Ze začátku jezdili na menším svahu a po zvládnutí základní techniky se postupně přesouvali na delší a prudší sjezdovku, kde se den ode dne více a více zlepšovali. Každý si vyzkoušel jízdu na vleku, někteří měli zprvu obavy, ale pan vlekař byl tak ochotný, že každému, kdo to potřeboval, pomohl nebo poradil a tak se každý na konci kurzu pokusil vyjet až nahoru.

Součástí lyžařského kurzu byla i přednáška o pravidlech chování FIS na sjezdovkách a o běžeckém lyžování. Během výletů na běžkách se žáci seznámili s tím, jak a kam si namazat stoupací vosk, jak se chovat v běžeckých stopách, se správnou technikou stoupání i sjezdu, pravidlech pravidelného občerstvování a chování při běžkování za tmy s čelovkou. Pravidelně jsme se z výletů vraceli až po úplném setmění kolem 18h, abychom zažili i tajemnou atmosféru zimní noci se zapnutými čelovkami.

Předposlední den nebylo počasí moc příznivé a tak jsme po dopoledním lyžování vyrazili k rozhledně na Feistově kopci. Dobrovolníci vyrazili na běžkách, no a kdo nechtěl na běžky, tak šel pěšky. Rychlejší „vyběhli“ na rozhlednu, aby si stihli udělat nějaké to selfie.

Každý večer se po večeři stalo rituálem otužování dobrovolníků v místním potoce. Volný čas žáci vyplňovali hraním společenských her, kulečníku, karet, diskotékou nebo sledováním nepřekonatelného filmu Sněženky a machři.

Na celkovou atmosféru pobytu měly vliv kromě chaty samotné, ze které sálá atmosféra starých časů, také zejména svérázné osobnosti obsluhujícího personálu – pana Tomíka a Davida, kteří se o nás starali s opravdovým zájmem a nebojíme se říct i láskou. Tito dva pánové pro nás každý den připravovali něco skvělého k jídlu, připravovali nám svačinu, když jsme jeli na výlet na běžky. No a ti, kteří měli ještě večer trošku hlad, šli poprosit pana Tomíka a ten pro ně vždy něco našel.  Tímto bychom chtěli všichni moc poděkovat za skvělou atmosféru a vlídný přístup.

Petr Pavlík, Kristýna Pastvová, Daniela Šafaříková