Ve dnech 22. – 26. 1. se konal lyžařský kurz naší školy poprvé na úplně novém místě a to na chatě Start v Deštném v Orlických horách. Kurzu se účastnili žáci 7. třídy a pár vybraných z 8. třídy. Tato krásná chatka vlastní i svou sjezdovku, která je přímo u chaty, což považuji v dnešní době za velkou výhodu.

Sraz dětí byl v pondělí v 8 hodin ráno, ale většina natěšených dětí se objevila už o půl 8. V pondělí nám sněhové podmínky poměrně přáli, sníh na sjezdovce i okolo, sluníčko svítilo. Ještě před obědem a po ubytování jsme se vrhli na svah, kde došlo k rozdělení skupinek. Skupiny byly téměř vyrovnané a to polovina lyžařů a polovina snowboardistů. Dopoledne jsme se věnovali zejména metodice, padání, vstávání a chování na sjezdovce. Po obědě skupinka zkušenějších začala výuku na sjezdovce. První večer jsme se věnovali pravidlům FIS a povídání o horské službě a aplikaci Záchranka. V úterý se nám začalo oteplovat a chvilkama i mrholilo, ale i tak jsme využili sněhu na sjezdovce a snažili se co nejvíce potrénovat. Lyžaři se rozdělili na dvě skupiny, obě skupinky se dostaly na vlek a všichni to zvládli úplně na jedničku. Pochvala patří také vlekařům, kteří nám pokaždé podávali „pomu“. S některými dokonce i trošku vyběhli do kopce. Hlavně se snowborďákama, pro které je jízda na vleku o hodně těžší a i je velice chválím, že každý vyjel až nahoru. Před večeří jsme si trošku zpestřili program a šli se podívat na slavnostní zahájení extrémního závodu Šediváčkův long. Myslím, že si z toho někteří odnesli nezapomenutelné zážitky. Po večeři nás čekala další přednáška o mazání a údržbě sjezdových lyží. Skupinka zvídavých kluků po přednášce ještě zůstala a koukali, jak se maže snowboard. Ve středu počasí nepřálo. Silnice bylo jedno velké kluziště. Tak jsme si dali volnější program. Dopoledne „vyběhli“ ke kostelu sv. Matouše. Odpoledne nákupy v místním obchůdku ve středu Deštného. Večer měly děti kino. Ve čtvrtek bylo trošku lépe a tak se lyžovalo a snowboardovalo. Lyžaři – zkušenější skupinka trénovali carving a některým to dalo pěkně zabrat. No a večer na děti čekala zasloužená a dlouho očekávaná diskotéka s DJ panem učitelem Rolečkem. Poslední den lyžařského výcviku jsme již tradičně zakončili závodem ve slalomu. Po obědě každý získal diplom s hodnocením z padání, ježdění, tancování, úklidu a závodu. Nejhorší hodnocení bylo nečekaně za úklid pokojů.

A co na lyžák říkají děti?

„Líbilo se mi VŠECHNO  a diskotéka.“

„Nevím co se mi tam líbilo, ale hezky se mi tam spalo a rýže byla taky dobrá.“

„Líbilo se mi sjezdovka, vlek, občerstvení, jídlo, umístění a lyžárna.“

„Líbilo se mi jídlo, diskotéka, poma, programy, kolektiv, sjezdovka, závody.“

„Líbilo se mi dýchání čerstvého vzduch.“

„Nelíbilo se mi, když jsme si řekli o málo, tak jsme dostali stejnou porci jako normálně. Lyžování bylo v pohodě, ale padání mě dost otravovalo.“

„Nelíbil se mi zákaz k holkám a šlapání kopce za trest.“

Skupina lyžařů první den
Trénink vstávání
Přednáška mazání lyží
Škrabání lyží – servis
Servis snowboardu
Skupinové foto u sv. Matouše
Skupina lyžařů
Snowboardisté
Technické cvičení

Pastvová, Roleček, Zezulková