Por.PhDr. Jaroslav Matoušek – nový preventista kriminality pro Rychnovsko naši školu oslovil s nabídkou témat, která přednáší v rámci prevence kriminality.

V pondělí 23. září proběhla přednáška pro 1. – 3. třídu o práci Policie ČR a IZS. Hravou formou tak seznámil děti nejen s Policií České republiky, ale i dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Děti se dozvěděly jak poznat policistu, záchranáře, hasiče, s čím se na něho mohou obrátit, vybrané povinnosti a oprávnění, tísňové linky a volání na ně. Pro žáky 4. – 7. třídy byla aktuálně zvolena přednáška Bezpečně v kyberprostoru. Seznámila posluchače s problematikou pohybu dětí v online prostředí, sociálních sítí a všeobecně kyberprostoru – tvorba profilu na sociálních sítích a bezpečná hesla, jaké věci o sobě neprozrazovat, hraní her, zveřejňování fotografií spolužáků, osobní údaje. Cílem bylo děti seznámit se základy jejich fungování v online prostředí tak, aby se nestaly možnou obětí protiprávního jednání predátorů.

Pro žáky 8. a 9. třídy ve čtvrtek 26. září proběhly přednášky dvě. První byla o návykových látkách. Popisovala jednotlivé návykové látky a upozorňovala na jejich nebezpečnost a následky jejich užívání s přesahem do trestního práva. Druhá přednáška pod názvem AMOK – Aktivní útočník byla určena i pro pedagogické pracovníky, neboť i toto téma naší zemi už bohužel není dávno cizí. Postup UTEČ – SCHOVEJ SE – BOJUJ v případě útoku “ Aktivního útočníka“ – to bylo cílem této přenášky.

Pan Jaroslav Matoušek prokládal přednášky zajímavými příklady ze své letité praxe, a tak nebyl na naší škole určitě naposledy.

Ivana Machačová – metodik prevence