Během prázdnin došlo na realizaci projektu, který vznikl na konci roku 2022 v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) Ministerstva pro místní rozvoj a je spolufinancován Evropskou unií.

Cílem projektu je zvýšení kvality a dostupnosti infrastruktury pro vzdělávání na ZŠ Doudleby nad Orlicí. Hlavním důvodem vybudování odborných učeben v půdních prostorách školy byl obecný nedostatek učeben ve škole a absence odborných učeben vůbec.

V rámci projektu došlo k vybavení čtyř odborných učeben, a to přírodovědné učebny, jazykové učebny, ICT učebny a počítačové učebny. Kromě toho došlo také k vybavení kabinetů přírodních věd a kabinetu jazyků.

Nové a moderní vybavení tříd je klíčové pro efektivní vzdělávání, umožňuje žákům propojit teoretickou výuku s názornými ukázkami v praxi, čímž jim umožňuje nejen se danou látku naučit, ale i jí rozumět a pochopit. Experimenty a pokusy činí výuku mnohem více interaktivní a dávají žákům možnost si probíraná témata vyzkoušet na vlastní pěst. Žáky pak výuka mnohem více baví a probouzí v nich touhu po poznání. Velkou přidanou hodnotou dobře vybavených tříd je usnadnění pracovní náplně a zkvalitnění pracovních podmínek pro pedagogy. Pedagogové tedy mohou vytvářet nové, efektivní a zábavné způsoby, jak žákům předat látku, což dělá výuku mnohem víc interaktivní.

Nově vybavená počítačová učebna obsahuje 21 míst propojených virtuální platformou, která umožňuje všechny počítače společně řídit z učitelského počítače a sdílet tak veškerý obsah. Jazyková, přírodovědná i učebna digitálních technologií je vybavena moderními žákovskými lavicemi, které umožnují variabilní sestavy pro různé druhy výuky. Žákovské židlemi umožnují variabilní relaxační posezení. Velkou novinkou je dotykový displej na mobilním stojanu místo běžné tabule. Do každé učebny patří i sada 15 notebooků pro žáky a notebook učitelský. Nástěnka 400 cm lištová, skříňky otevřené i uzavřené skříně, mobilní flipcharty a vyzualizér vše doplňují. Učebna přírodních věd navíc obsahuje badatelské sady na fyziku, chemii, přírodopis a elektronické stavebnice. Učebna digitálních technologií má k dispozici i 3D tiskárnu a 3D pera pro rozvoj kreativity žáků. Kompletně vybavený kabinet jazyků a informatiky zajistí dostatek úložných prostor pro bezpečné uložení pomůcek a přístrojů nutných k výuce.

Celkové náklady činí 3 641 710,38 Kč, přičemž 90 % je hrazeno z dotace a 10 % přispívá zřizovatel. Jednotlivé oblasti byly zafinancovány takto: učební pomůcky 518 960,53 Kč, informační technologie 1 976 976,65 Kč, nábytek 1 145 773,20 Kč.

Veliké poděkování pro zřizovatele školy – Městys Doudleby nad Orlicí, který je nositelem tohoto projektu a celý jej administrativně provedl. Dovršuje se tak další etapa dlouholeté rekonstrukce a modernizace školy. Moc děkuji.