I v letošním školním roce jsme si státní svátek, 8. květen Den vítězství, připomněli návštěvou bývalého koncentračního tábora Terezín, a to se žáky 8.A, 8.B a 9. třídy.

Asi v 9.30 jsme přijeli k Muzeu Ghetta, kde nás čekala úvodní přednáška o diskriminaci Židů od roku 1933, o hlavní funkci ghetta Terezín. Poté jsme zhlédli dokumentární film s terezínskou tematikou.

V druhé části prohlídky jsme byli rozděleni do dvou skupin a s lektory jsme navštívili bývalé ghetto, expozici Muzea ghetta a Magdeburských kasáren, modlitebnu z doby ghetta, márnici, obřadní síně, kolumbárium, krematorium a Židovský hřbitov.

Na poslední část našeho semináře nás autobus převezl do Malé pevnosti, kde nám průvodce umožnil nahlédnout do cel, samotek, projít podzemní chodbou a seznámil nás s historií tohoto objektu. Poté jsme asi v 15.30 hodin odjížděli domů.

Poděkování patří profesionálnímu přístupu lektorů, ale i žákům za jejich slušné chování během akce.

Třídní učitelé : I. Machačová, K. Pastvová, P. Pavlík

Druhý den ve škole jsme se žáky hovořili o tom, co v Terezíně zažili:

Když se řekne Terezín, tak……

….se mi vybaví Velká a Malá pevnost

… vím, že se tato historie už nesmí opakovat

… mě napadnou slova rasisté a Židé

… si vzpomenu na vězně a jejich špatné životní podmínky

… se mi nelíbí, že se lidé chovali k jiným lidem jako ke zvěři

… vidím značku SS

… se mi vybaví SMRT, NÁSILÍ, ZMATEK, ZTRÁTA RODINY, NEÚCTA, ZTRÁTA NADĚJE

… mě napadne slovo SMUTEK, STRACH o člena rodiny

… mám na mysli život ve špíně a nemocech, bez jakéhokoliv soukromí, život v početných skupinách