Ve středu 6.9.2023 vyrazili žáci 8.B na návštěvu dělostřelecké tvrze Dobrošov. Díky tomu, že jsme využili rovnou dvou akcí (uhrazení dopravy Místní akční skupinou NAD ORLICÍ, o. p. s. a vstupného zdarma první středu v měsíci), jsme mohli celý výlet uspořádat úplně zdarma. Z Doudleb nad Orlicí jsme odjížděli vlakem krátce po osmé hodině ranní a s jedním přestupem v Týništi nad Orlicí jsme byli před desátou hodinou v Náchodě. Za krásného slunného počasí jsme se vydali po modré a následně zelené turistické stezce do příkrého kopce přes několik pěchotních srubů (Březinka, Lom, Jeřáb) až k samotné dělostřelecké tvrzi Dobrošov. V návštěvnickém centru si žáci vyzkoušeli na funkčním modelu zaměřování a odpalování střel na jedoucí tanky (nadchlo to zejména chlapce) a někteří poprvé v životě i VR brýle. Po shlédnutí krátkého filmu popisujícího pozadí výstavby tvrze a celého systému opevnění jsme s průvodcem sestoupili přes více než 200 schodů dovnitř tvrze, kde jsme prošli dlouhý systém mnoha chodeb a celého podzemního zázemí tvrze. Myslím, že nejen pro mě, ale i pro žáky bylo překvapením, jak ohromný skrytý podzemní svět se skrývá pod samotnou tvrzí. Následně jsme se přesunuli k Jiráskově chatě, která nabízí nádherný výhled do okolí a také vynikající občerstvení. Takto posilněni jsme se vydali po červené turistické stezce dolů zpět do Náchoda, odkud jsme odjížděli krátce po šestnácté hodině a v Doudlebách jsme byli kolem půl šesté. Celkově jsme ušli necelých 10 km.

Myslím si, že pořádat školní výlet na začátku školního roku je důležitější než na samotném konci, protože se právě po prázdninách potřebují obnovit a posílit vztahy jednak mezi žáky navzájem, ale i mezi učiteli i žáky. Zároveň chci také poděkovat všem zúčastněným za bezproblémové chování a příjemnou pohodovou atmosféru a tím i hezké nastartování nového školního roku.

Zapsal: Pavlík