Ve středu 7.6.2023 jsme ráno po osmé hodině zahájili s žáky 8. třídy třídenní cyklistický výcvik do hradeckých lesů. První den byla cesta nejnáročnější (přes 40 km a převýšení téměř 300 výškových metrů), přičemž jsme záměrně jeli ne příliš známými cestami po nejrůznějším povrchu, aby žáci poznali i něco jiného než všeobecně známou a pro některé nudnou asfaltovou cyklostezku kopírující hlavní cestu na HK. Cestou jsme nemohli minout koupání na Marokánce, kde jsme zůstali necelou hodinu a osvěžení jsme krátce před půl jednou dorazili do kempu na Stříbrném rybníku. Po postavení stanů a vybalení věcí jsme vzhledem ke krásnému slunnému počasí strávili zbytek dne koupáním, opalováním, plážovým volejbalem, pouštěním RC lodě atd.

Ve čtvrtek ráno jsme v 10h vyrazili prozkoumat hustou síť cest v hradeckých lesích. Po zhruba hodině jsme dorazili na rybník Biřička, kde opět díky příjemnému počasí došlo na vodní radovánky a nasycení chuťových pohárků v místní restauraci. Kolem 13h jsme se vydali dále tentokrát už složitějším terénem směrem k motorestu na Kolibě u vysílače Hoděšovice. Odsud už cesta do kempu ubíhala díky asfaltu a příznivému profilu velmi rychle a po půl třetí jsme byli zpět v kempu. Tento den jsme ujeli 30 km a překonali okolo 250 výškových metrů. Zbytek dne jsme strávili opět u vody v okolí mola (hraním plážového volejbalu i s žáky z jiných škol, které tu byli ubytováni s námi) a také hraním šachů či karet. Poslední koupající hoši odcházeli z vody až před soumrakem.

V pátek ráno jsme se kolem půl osmé začali pomalu balit a chvilku po deváté hodině jsme vyjeli nejkratší cestou směrem domů. Přibližně v polovině cesty v Týništi nad Orlicí jsme doplnili zásoby v místním Penny marketu a po asi dvaceti minutové přestávce jsme prakticky už bez přestávek mířili dále ke škole (hnaní bouřkami ze všech stran). Ke škole jsme dorazili krátce po dvanácté hodině. Urazili jsme 32 km a překonali necelých 150 výškových metrů.

V průběhu celého výcviku si někteří žáci dokonce sami vařili na cestovních plynových vařičích, a to buď ze surovin nabalených z domu nebo pořízených z cca 3,5 km vzdáleného Lidlu, kam jsme vždycky večer a ráno jeli s vybranou skupinou žáků, kteří nakoupili vše potřebné pro všechny ostatní spolužáky. Tyto skupinky se průběžně střídaly.

Chtěl bych poděkovat panu řediteli za závoz a odvoz věcí do kempu a zpět a hlavně pochválit všechny žáky za spoustu věcí – za bezproblémové chování (samostatnost a zodpovědnost), dodržování kázně a pokynů, ochotě si vzájemně pomáhat, silnou vůli překonat dočasnou zvýšenou zátěž, a hlavně příjemnou atmosféru, která mezi nimi panovala po celou dobu výcviku. Upřímně mě všichni mile překvapili svým přístupem. Doufám, že na celou akci budou mít hezké vzpomínky a že se kolo stane jejich blízkým přítelem v jejich budoucím životě. Děkuji vám za hezké dny v sedle i mimo něj.

Pedagogický dozor: Pavlík, Pastvová, Potůčková

Zapsal: Pavlík