V pondělí 6.5. jsme se se žáky 9. třídy vydali na exkurzi do našeho čtvrtého největšího města, do Plzně. Vzhledem k lepším, rychlejším spojům jsme zvolili odjezd z Chocně, která je na hlavním železničním koridoru. Odjížděli jsme krátce po půl osmé a v Plzni jsme byli bohužel díky nenadálé události na trati (sebevrah v Kolíně) a následné objízdné trase až kolem půl dvanácté. Rychle jsme se během pár minut přesunuli do našeho hlavního cíle – na exkurzi do Plzeňského Prazdroje. Výborný pan průvodce nás postupně provedl hlavními výrobními budovami, kde jsme se seznámili s postupem výroby našeho nejznámějšího piva, které se prodává ve více než 50 zemích světa. Přistaveným autobusem jsme se přesunuli do stáčírny, kde jsme jen nevěřícně zírali, jak se v téměř plně automatizovaném provozu během jednoho dne naplní téměř 3 miliony lahví/plechovek piva a to vše jen s obsluhou/dohledem 30 pracovníků. Součástí prohlídky byla i malá ochutnávka piva přímo ze sudu, která ke zklamání všech žáků se nakonec týkala pouze učitelů. Snad tu žáci nebyli naposledy a za pár let se také dočkají 😊 Pivo bylo opravdu výborné! Je to právem náš národní poklad.

   Po nakoupení pár suvenýrů jsme se přesunuli do centra města na náměstí Republiky, kde jsme vystoupali na vyhlídkovou věž katedrály sv. Bartoloměje, odkud je nejlepší výhled na celé město. Nakonec nás čekala prohlídka Plzeňského historického podzemí, které patří se svým 20 km labyrintem chodeb k největším historickým podzemním systémům ve střední Evropě a žáci se tu seznámili se středověkým životem.

   Po všech těchto prohlídkách následoval více než dvouhodinový rozchod, ve kterém se odvážnější žáci pohybovali po městě sami i tramvajemi a poznali tak město i z jiné perspektivy. 😊

   Z Plzně jsme odjížděli zpět domů vlakem kolem půl sedmé a za 3 hodiny, kolem půl desáté jsme přijeli do Chocně.

   Všem zúčastněným žákům bychom chtěli poděkovat za bezproblémové a zodpovědné chování nejen ve společné části, ale i v rámci rozchodu. Věříme, že si na Plzeň odnesou hezké vzpomínky.

Pavlík, Jablonská

žáci na náměstí
žáci dívající se na stáčírnu piva
výhled na město Plzeň
žáci v historickém podzemí Plzně