Začátkem listopadu se žáci naší školy zúčastnili přírodovědné přednášky, která mezi páťáky sklidila úspěch. Sami přišli s nápadem, že by rádi vybrali peníze a koupili fotopast, která pomůže chránit tygry ve volné přírodě. Otázkou tedy bylo, jak potřebné peníze získat. Jelikož se v té době učili plést z bužírek přívěsky na klíče ve tvaru rybiček, velmi rychle je napadlo, že by jich mohli vyrobit více a následně je prodávat. A ta jsme se do toho pustili. Ti, co na prvních hodinách nejvíce protestovali, že tomu nerozumí a že rybu nikdy neupletou, se nakonec mnohdy stali nejrychlejšími pletači, kteří každé ráno chodili do školy s hrstí upletených rybiček.

Možná jste i Vy viděli radost v očích, když jste si koupili během adventních dílen od páťáků přívěsek. Po rybičkách se jen zaprášilo, ale i tak nám do cílové částky ještě něco chybělo. Páťáci se ale nevzdali a pustili se do dalšího pletení a prodávání rybiček ve škole. Nakonec i s přispěním několika milých dárců se nám cílovou částku podařilo vybrat a peníze odeslat na účet organizace.

Pokud se i Vám houpe na klíčích malá rybička, můžete mít dobrý pocit, že jste podpořili správnou věc. My jsme na páťáky velmi pyšné. Sami přišli s nápadem, nenechali se odradit nezdary a naučili se něco, co je do života možná o chloupek důležitější než pravopis a počítání… zjistili totiž, že když se spojí a nevzdají se, mohou dosáhnou svého cíle.

Naše dvouměsíční snažení jsme nakonec oslavili šampaňským, samozřejmě tím dětským, ve třídě si vystavili certifikát a těšíme se z dobře odvedené práce.

Iveta Stejskalová, Iva Hloušková a páťáci