Korálové útesy v tropických mořích

V pondělí  5.2. jsme s radostí uvítali lektory Jana Suchého a Denisu Adamírovou z výchovně vzdělávacího projektu NEPZ (Nejbohatší Ekosystémy Planety Země).

Úvod patřil krátkému nahlédnutí do monitoringu v Nepálu, kdy jsme díky podpoře „loňských páťáků“  -/zakoupením fotopasti /mohli vidět záběry např. vzácného jaguára černého nebo tygra. Fotopasti splnily  svůj účel i díky natočené identitě dvou pytláků.

Pak se už nadšení aktivní ochránci přírody pustili do dnešního tématu. Čtvrťáci a páťáci zjistili, co jsou to korály, co potřebují k životu a v jaké hloubce je najdeme. Zajímavé fotografie vystřídaly krátké filmy, kde na nás vykoukli nejen chrochtalové, keporkaci či murény a trnuchy, ale také nádherně zbarvení plži. Pokud jsou tak krásně zbarveni,bývají jedovatí. Když na plátně „proplouvali“ žraloci, překvapil nás fakt, že se jich ročně uloví 100 milionů. Často jen kvůli jejich ploutvím…. Je potřeba vědět o důležitosti zvířat, jaký mají význam a co znamenají pro vyvážený ekosystém v přírodě. Jaké důsledky má nadměrný rybolov, když se na zvířata budeme dívat jen jako na maso. Na 1kg chtěného úlovku připadnou 4 kg nechtěného úlovku. Tedy zbytečného úhynu dalších zvířat, ke kterému přispívají i sítě „duchů“ .

Mohlo by se zdát, že ochrana moří a oceánů se nás netýká. Ale opak je pravdou. Jak říká známé rčení – každý by měl začít u sebe. A přírodu – jak známo – bychom všichni chránit měli. I když zde nemáme moře, i my můžeme pomoci. Pan Suchý nás „nutí“ přemýšlet více do hloubky o našem vlivu našich životů, našeho chování – co jíme, co kupujeme, jakým opalovacím krémem se mažeme, do čeho vkládáme např. rohlíky, atd. Ukázka mořské vody v pohozené PET lahvi s vysokou koncentrací částic plastů je toho důkazem. To, že se odpad může dostat až do moře, bylo ověřeno i „pokusem“ s bójkou, která byla vhozena s GPS z Německa. Do moře doputovala.

Myslíme si, že je nutné děti opakovaně vzdělávat v těchto tématech, které souvisí s našimi životy. Pan Suchý (za technické podpory paní Adamírové) si umí děti získat poutavým vyprávěním i svými znalostmi. Oba patří mezi ty lektory, kteří jen planě nepřednáší, ale také se snaží pro ochranu přírody sami něco udělat.

Dnešní dopoledne rozhodně stálo za to, a proto oběma moc děkujeme!

Eva Horčičková