Ve dnech 19. – 21. června 2023 se čtveřice žáků naší 5. třídy Jana Rýdlová, Lucie Šedová, Patrik Chaloupka a Pavel Hlavatý zúčastnila celostátního kola Dopravní soutěže mladých cyklistů.

Byli jsme ubytovaní v kempu v Mohelnici. Hned po příjezdu v pondělním vedru jsme využili místní koupaliště, kde jsme se skvěle zchladili. Úterní ráno začínalo už v 6:45 snídaní. Po ní jsme čekali do 8 hodin, až se nasnídá 112 soutěžících, jejich doprovod a všichni organizátoři soutěže. Disciplíny poskytování první pomoci, jízda po dopravním hřišti a testy cyklisté plnili na základní škole v Zábřehu na Moravě. Z Mohelnice nás za doprovodu policie na houkajících a blikajících motorkách, které zastavovaly provoz na křižovatkách, převezly čtyři autobusy. To byl zážitek! Zdejší škola nám poskytla zázemí v tělocvičně a přilehlých prostorách od 8:30 do 14:00. K dispozici jsme měli ovoce, vodu, koláčky a řízek k obědu. Soutěžení se střídalo s čekáním na další disciplíny. Jízdu po hřišti jsme mohli sledovat z určité vzdálenosti zpoza pásky. K psaní testů a první pomoci se nedostali ani doprovázející učitelé. Po návratu do kempu šup do bazénu, pak nějaká teoretická příprava na další den a večer opékání buřtů. Středa začala prohlídkou trati pro jízdu mezi 13 překážkami. Patrik sice prohlásil, že se nezdá náročná, ale po projetí svůj původní názor změnil. Tam si své protrpěl Pavlík. Děvčata měla to nejhorší za sebou z dopravního hřiště. Naskákalo jim při jízdě tolik trestných bodů, že se to už poslední den nedalo vylepšit. Pátou disciplínou bylo hledání v mapě města: Najdi jedinou správnou trasu z místa A ke škole. To není těžké, kdyby některé soutěžící nespletla dopravní značka průjezd zakázán s dodatkovou tabulkou s obrázkem cyklisty, což někteří mylně vyhodnotili, že do té ulice se jet dá. Pak už naskočilo 30 bodů za nesprávnou trasu + další za zakreslení čáry, která třeba díky nervozitě nevedla přímo u pravého okraje silnice široké 6 mm. Naše trestné body se navýšily jen u tří závodníků, a to o 2, 42 a 50 trestných bodů. A byl konec soutěžení. Hurá do bazénu, na zmrzku, na hranolky.

Od 14 do 15 hodin probíhalo závěrečné vyhodnocení a předávání cen. Naše škola se umístila na 11. místě, takže do příštího roku má co zlepšovat. Pokud se probojuje přes okresní a krajské kolo až do celostátního, bude to zase úspěch. I tentokrát organizátoři všechny soutěžící pochválili za snahu, aktivitu, pracovitost a ctižádost naučit se pět disciplín a navíc za bezvadné chování.

Já jsem pyšná na své závodníky a přeji jim hezké vysvědčení a spoustu ještě lepších zážitků z letních prázdnin.

Blanka Drtinová

Patrik: Nejtěžší byla první pomoc.

Jana: Užila jsem si jízdu na motokáře, ostatní taky.

Lucka: Mně se líbil hlavně bazén.

Pavel: Nejjednodušší byl pro mě labyrint (mapa). Super výlet!

PS: Na adrese BESIP – Celostátní finále „Dopravní soutěže mladých cyklistů“ 2023 najdete dvě krátká videa natočená na soutěži.

žáci   Základní školy a Mateřské školy Doudleby na celostátním kole Dopravní soutěže mladých cyklistů. v Mohelnici

žáci Základní školy a Mateřské školy Doudleby na celostátním kole Dopravní soutěže mladých cyklistů. v Mohelnici