Nejméně 20 let vedu v naší škole kroužek paličkování. Za tu dobu jsem naučila základy tohoto řemesla mnoho dívek a několik chlapců. Některé roky se ode mě učilo paličkovat až 13 dětí. V tomto školním roce se učili tvořit krajku 3 dívky a 3 chlapci. Nejmladší krajkářky byly ze 3. třídy. Obvyklé je, že děti vytrvají v kroužku až do 9. třídy. Procvičují si jemnou motoriku, pečlivost práce, trpělivost. Někdy si podušku odnášejí, aby v paličkování mohly pokračovat i doma nebo paličkují o přestávkách.

Děti učím základní krajkářské techniky jako je pláténko, polohod, různé půdice, pikotky, hvězdičky, vložený barevný pár, …  Když je zvládají, můžeme zkusit menší obrázky –  motýlky, kytičky, zvířátka a drobné obrázky k různým příležitostem jako jsou Vánoce či Velikonoce. Zdatnější krajkářky dokážou upaličkovat i náročnější krajky, které tvoří většinou proto, aby obdarovaly své blízké.

Doufám, že rodiče doudlebských krajkářek a krajkářů jsou na své šikovné potomky náležitě pyšní (jako já). Na fotografiích si můžete prohlédnout, co všechno děti upaličkovaly.

Zapsala Blanka Drtinová

krajkářský výrobek