Videoprojekce projektu PLANETA 3000, kterou navštívili žáci 2. stupně 25. 9. 2023, nás tentokrát zavedla do Kambodži.

Cestovatel a fotograf Adam Lelek spolu se svými kolegy začal cestu po Kambodži v hlavním městě Phnom Penhu, kde si zakoupili netradiční dopravní prostředek, khmérský tuk tuk, což žáky velmi zaujalo.

Kromě základních fakt o Kambodži jsme se dozvěděli, jaké má kambodžský král vazby na Českou republiku, jak děsivou minulostí spojenou s diktátorem Pol Potem je země zatížena. Prostřednictvím cestovatele jsme navštívili kambodžskou tržnici a poznali národní pochoutku, sklípkaní delikatesu. Dozvěděli jsme se, že kambodžský pepř je jedničkou na světovém trhu a že lotos indický dokážou Kambodžané bezezbytku zpracovat. Na druhou stranu mizí hluboké pralesy, které ustupují těžbě vzácného dřeva.

Kambodža je zemí prastarých chrámových komplexů, plná emocí, kouzel a dobrodružství.

Příště nás tento smysluplný projekt zavede do Chile.

Helena Handlová

Pohled na chrám Angkor Vat v provincii Siem Reap
pohled na slona v kambodžské přírodě
pohled na tzv. tuk-tuk, motorku táhnoucí zastřešené vozítko na dvou kolech (typický způsob přepravy ve městech