Novinky od Žabiček

Školní rok jsme v Mš ve třídě Žabiček zahájili v plném počtu 25 dětí. Jsou zde děti tříleté a čtyřleté. Proto vítáme pomoc školní asistentky, která nám s malými dětmi pomáhá. Společné seznamování probíhalo prostřednictvím námětových, pohybových i kontaktních her. Snažily jsme se o delší pobyty venku, hlavně za příznivého počasí. Hned na počátku září jsme v rámci výuky navštívili sady Novohradských, kde se děti seznámily s prostředím sadu a prací v něm. Podařilo se nám zastihnout traktor s vozíky na jablka, na kterém si děti vyžádaly společnou fotografii. Akce splnila naše očekávání a tak jsme se objednali na exkurzi do skladu Tercie. Pro děti to bylo nové prostředí. Velké prostory, nákladní auta, pro rozvoz paletové vozíky… Děti byly nadšené, ale také je to lákalo k malému detektivnímu pátrání. Celým areálem nás provedla jedna z našich maminek p. Korcová. Tímto jí ještě jednou děkujeme. Opravdový zájem děti projevily v říjnu o dramatizaci pohádky O veliké řepě. Hráli jsme ji celý týden. Však jsme si na to vyrobili řepu opravdu velikou, převelikou. Na tento týden jsme si též naplánovali dlouhou vycházku do lesa. Počasí nám opět přálo a i s těmi nejmladšími jsme dorazili do cíle. Děti v lese sbíraly přírodniny, pozorovaly pod mikroskopem a lupami různý hmyz a rostliny, učily se orientaci v terénu. Ve svých košících si do školky donesly z lesa to, co samy považovaly za nejzajímavější. Něco ze svých pokladů uložily do hmyzího domečku na zahradě školky a něco si odnesly domů. Ocenily jsme součinnost s rodiči, kteří vybavili své ratolesti houbařskými košíky a vhodným oblečením. No a následovaly halloweenské dny. Byl to poslední týden v říjnu a děti si ho mohly prožít ve svých oblíbených kostýmech. Někdo se aktivně podílel na dlabání dýně, pro ty mladší to však byla opravdová fuška. Tyto dny jsme zakončili halloweenským karnevalem. Tančili jsme, soutěžili a hráli různé hry. Na listopad jsme objednali projektový den ,, Hlína“. Děti se prostřednictvím prožitkového učení seznámily s živou, ale i neživou přírodou. Při pokusech zjistily, jak to v přírodě vlastně chodí (krtci, žížaly,…). Nedávno jsme lákali písničkou Sv. Martina, aby přijel na bílém koni. Prosbu nevyslyšel, tak jsme se dali alespoň do pečení Martinských rohlíčků. Tento den byl již od rána plný práce. Děti s velkou chutí a zájmem pomáhaly zadělávat těsto, míchat náplně a podařilo se nám upéct opravdu velkou dobrotu. Rohlíčky jsme ochutnávali opravdu poctivě, ale všechny děti si pyšně ještě nesly pro své rodiče domů. A co teď? Blíží se vánoční svátky a my připravujeme pro rodiče vánoční besídku s tvořeníčkem.

Novinky od Veverek

Září září. Tak bychom mohli nazvat začátek nového školního roku ve třídě předškoláků. Děti jsou o rok starší a většina z nich má před s sebou poslední školkový rok. Hned na začátku pro ně nastalo mnoho novinek, jako byla změna učitelek, některých spolužáků i třídy. Se vším se však popasovaly na výbornou a mohli jsme začít naše nová školková dobrodružství. A co jsme prozatím za první tři měsíce zažili? V září nás navštívilo divadélko s pohádkou “O pejskovi a kočičce”, pekli jsme jablečné šátečky, navštívili jsme jablečný sad, vydali jsme se na výlet vláčkem do Rokytnice v Orlických horách kdy největší zážitek byl průjezd tunelem, skvělé hřiště a svačina na nádraží 😃. V říjnu přijelo další divadlo s “Africkými pohádkami”, podnikli jsme expedici do lesa, kde jsme pozorovali mravence a jejich práci na obřím mraveništi, hledali jsme pavučiny, seznamovali se s orientací v přírodě, byli jsme se fotit na vánoční fotky a v listopadu jsme si užili projektový den “Hlína”, kde jsme se plazili jako žížaly, hledali jsme broučky v hlíně pomocí světýlka a zkoušeli jsme chodit jako stonožka, kde jsme museli ve třech společně zkoordinovat pohyb vpřed. A protože pečení máme rádi, tak jsme si upekli svatomartinské rohlíčky. Také jsme zahájili plaveckou výuku. A teď už se moc těšíme na měsíc prosinec, kde nás čeká spoustu dalších zážitků jako je např. návštěva Mikuláše se svou družinou, vánoční besídka a štědrý den v Mš. 🙂