Hlásí se mateřská škola Doudleby nad Orlicí

Hlásí se mateřská škola Doudleby nad Orlicí

     

            Září 2017 pro nás bylo plné změn. Nejprve zvykání na nové kamarády a paní učitelky, Motýlková třída se dokonce přestěhovala do nových prostor – do budovy ZŠ.

            Navíc začínáme s úplně jiným stylem „práce“, který se přibližuje programu „Začít spolu“, nebo prvky Montessori . Omezujeme hromadně řízené činnosti a nahrazujeme je prací v „centrech aktivit“. Prostory tříd máme upravené do tematických koutků, kde si ráno sice hrajeme, ale po svačince tady ve skupinkách plníme úkoly podle týdenních až čtrnáctidenních námětů. Každý den si volně vybíráme, s kým a kde budeme „pracovat“, chceme si vyzkoušet všechny nabízené činnosti. Mladší děti ještě potřebují přímý dohled učitelek a častou radu, ale až to zvládnou, budou si umět pomáhat vzájemně, domlouvat se a spolupracovat. U starších dětí je příhodnější, aby naopak za tématický celek vystřídaly děti všechny aktivity a také se je snažily dokončovat.

  Těšíme se na slíbený interaktivní koberec, který naši práci ještě podpoří.

            Od září do listopadu jsme podnikli plno zajímavých dobrodružství. Při edukativním programu Koza domácí jsme se dozvěděli zajímavé věci o tomto domácím zvířeti. Naše „Sluníčka“ mohli přijít do těsné blízkosti koně díky Vlastě Novohradské. Navštívili jsme místní sady a seznámili se s prací při sklizni ovoce. S lesní zvěří jsme se seznámili na farmě u pana Kubíčka. Vidět zblízka ty velké paroháče, to byl, pane zážitek. Do lesa jsme si došli pro různé přírodniny a houby, ne všichni však měli štěstí na ty jedlé. Líbili se nám loutkové pohádky hrané přímo ve školce. Velcí i malí si upekli martinské rohlíčky.

            Motýlková třída si vyjela do Rychnova n. K. na výstavu akvarijních rybiček. Zajímavostí bylo vidět nejen tolik druhů rybiček ale také dvouhlavou želvu. Z exkurze do Tercie si odnesli dýni na tvoření dýňové strašidla.

            Kočičková třída se zase dozvěděla od paní magistry Skalické, jak to chodí v lékárně, nechala děti nahlédnout i do vzorně vyrovnaných zásuvek. Na „dušičky“ si každé dítě mohlo dát zapálenou svíčku na hrob své rodiny nebo, a to většina, na opuštěný hrobeček, kam už asi nikdo nechodí.

            Sluníčková třída si mimo jiné zacvičila v tělocvičně ZŠ, navštívila papoušky. Ve třídě se věnujeme chvilkám anglického jazyka a cvičíme dětskou jógu.¨

             Začali jsme jezdit na plavecký kurz do RK a v rámci MŠ probíhají zájmové kroužky pro předškoláky: keramika a sboreček.

             Naše školka je zapojená do projektu OPVVV ŠABLONY .

Teď už se jen těšíme, až se déšť změní ve sněhové vločky!!!

  

Marie Foglová a kolektiv učitelek MŠ

2017-12-03T11:27:05+00:00 03.Pro, 2017|