MILÉ SETKÁNÍ TŘEŤÁKŮ NAD KNÍŽKOU VE ŠKOLE
Ve čtvrtek 2. listopadu se v podvečer sešla ve škole neobvyklá skupina lidí. Tatínkové, maminky, babičky, sourozenci, hosté. Většina přišla obtěžkána objemnými taškami nebo tácy s dobrůtkami. Sešli se letos poprvé, aby děti prezentovaly svůj pokrok ve čtení.
Celé setkání se neslo v duchu deštivých podzimních dní, kdy je milo schoulit se pod dekou (nebo paží milé osoby) a poslouchat čtené slovo.
Svůj čtenářský výkon prezentoval Vojta Hrubeš s maminkou (tatínek a sestřička nechyběli v publiku), pánský tandem prezentovaný Ondrou Kalousem s tatínkem (z publika podpořeni ženskou částí rodiny), Lada Sedláčková přišla s maminkou a sestrou Sárou (tatínek nechyběl v publiku), Kristýnka Morávková předčítala s maminkou a babičkou, Valinka Forštová četla s maminkou a ta nakonec i s nejmenším členem rodiny Áďou a řadu dětí zakončila Nikolka Juričáková s maminkou (chlapci z rodiny přihlíželi). Poté se knížky Neberte nám ptáka loskutáka spisovatele Brycze ujali hosté, které tvořily tentokrát samé ženy. Paní učitelka Iva Machačová (s dětmi se několikrát sešla v loňském školním roce, aby pomohla rozmotat složitou spleť dětských vztahů a stala se pro děti reprezentantem pedagogů z II. stupně). Paní knihovnice Hela Hájková (s hromádkou knížek vhodných ke čtení pro děti tohoto věku) a nakonec já.
Po předčítání jsem si odvedla děti do ztemnělé školy a rodiče si čekání zpříjemnili pohoštěním, které ochotné maminky a babičky připravily a zabalily s sebou.
Po dvou společně strávených hodinách se společnost rozutekla domů. Mně nezbývá než poděkovat rodičům za podporu dětí ve čtení a pak při podobných setkáváních. Kolegyni Machačové a paní knihovnici Hájkové za ochotné předčítání. Paním kuchařkám za prostory a připravené nápoje. Paním uklízečkám za ochotné přesunutí pracovní doby. V neposlední řadě dětem, které doma čtou a dělají mi radost.

Jaroslava Brodinová