Ze začátku bych chtěl poděkovat panu Ing. Oldřichu Štolbovi za založení oddílu ŠK ZŠ Doudleby nad Orlicí a jeho dlouhodobou práci s mládeží, i za pomoc v letošním roce.
Dne 13. 1. 2018 odehráli Josef Botka (4. třída) a Michal Bednář (6. třída), každý ve své kategorii, Velkou cenu Hradce Králové v šachu. Pepík uhrál 3 body ze 7 partií a umístil se v druhé polovině startovního pole. Michal odehrál svůj první velký turnaj a umístil se sice na konci startovního pole, ale vždy bojoval až do konce, nic nevzdával. Celkově hrálo v Hradci 110 dětí v 5. kategoriích.
Letos jsem žáky poprvé přihlásil do krajské soutěže žákovských družstev, jejíž první část se konala
20. 1. 2018 v Rychnově nad Kněžnou. Na pořadu je ještě 8 zápasů se soupeři z velkých měst.
Mladí šachisté odehráli 3 zápasy s mužstvy Pandy Rychnov B, C, D. I přesto, že většina z Rychnovských dětí se učí hrát šachy už od školky, dokázali si Doudlebáci připsat pár bodíků. Sestava Doudleb 1. šachovnice Michal Bednář ( 0 bodů ze 3 partií), 2. šachovnice Josef Botka ( 0/3), 3. šachovnice Michal Borovec (6. třída) ( 1 bod/3) a nejlepšího výsledku dosáhl Matěj Řehák (4. třída), 50% úspěšnost (1,5 bodů/3 partií). Všem žákům patří pochvala za bojovnost a velké soustředění v zápasech trvajících dohromady přes 3 hodiny. Doufám, že odehrané partie děti motivují k práci v kroužku i doma a ke zlepšení své šachové výkonnosti za pomocí trenérů.
Kromě Rychnova nad Kněžnou jsme jediný šachový oddíl v okrese, jehož žáci hrají soutěž družstev a pravidelně se účastní Velkých cen v šachu.
Šachy jsou 2000 let stará hra, kterou se nenaučíte za rok, ale čím déle je budete hrát, tím více propadnete jejich kouzlu.
V případě Vašeho zájmu o šachový kroužek se můžete přihlásit panu Štolbovi nebo mně, začínáme každé pondělí od 16 hodin na Obecním úřadě.
Ing. Lubomír Matouš