Nicholas Winton – Síla lidskosti

Nicholas Winton – Síla lidskosti

669 – tolik českých a slovenských převážně židovských dětí zachránil v roce 1939 Angličan  Nicholas Winton z okupovaného Československa před transportem do Terezína a do vyhlazovacích táborů, když jim obstaral doklady, našel náhradní rodiny v Anglii, zafinancoval cestu vlakem. Jen ten poslední s 250 dětmi nebyl puštěn přes hranice a všechny děti skončily v Terezíně a později v Osvětimi.

Moje generace se o tomto významném muži ve škole neučila, a ani nemohla. Až  o padesát let později našla na půdě jeho manželka výstřižky a dokumenty z této doby a poskytla je k publikování.

Režisér Mináč, autor  filmu Všichni moji blízcí, natočil hodinový dokument Nicholas Winton -Síla lidskosti, který získal mnoho světových ocenění. Podařilo se mu zkontaktovat několik desítek “Wintonových dětí” a ty se také se svým zachráncem v Praze setkaly.

Tento dokument zhlédli  ve středu 16.října i žáci 8. a 9.třídy naší školy. Ne vše se do filmu vešlo, a proto po jeho skončení moderátor programu velice poutavě představil Nicholase Wintona. Znal se s ním osobně a uměl tedy zodpovědět dotazy žáků. Pan Winton se dožil 106 let. A jeho recept na dlouhověkost? Zasmát se každých 20 minut, ctít etiku a kompromisy.

Chtěla bych pochválit všechny žáky za jejich chování během celé akce a pokud se alespoň na chvíli doma zamysleli nad hrdinským činem Nicholase Wintona a mluvili o něm se svými rodiči, splnil pořad svůj účel.

Iva Machačová

2019-10-16T18:33:35+00:00 16.Říj, 2019|